MIRAS

چگونه یک تفاهم نامه IPO را به درستی تجزیه و تحلیل کنیم؟

چگونه یک تفاهم نامه IPO را به درستی تجزیه و تحلیل کنیم؟
انتخاب بهترین IPO ها

تفاهم نامه سرمایه گذاری سندی است که یک شرکت قبل از عرضه اولیه سهام برای سرمایه گذاران آماده می کند. این یک سند جامع است که حاوی اطلاعات دقیق در مورد شرکت، عملکرد آن، برنامه های افزایش سرمایه گذاری از طریق IPO و همچنین اهداف و برنامه های آینده است.

کلیه اطلاعات لازم برای سرمایه گذاران در تفاهم نامه ارائه شده است. بر اساس این تفاهم نامه، می توان به طور موثر محل های IPO امیدوار کننده را انتخاب کرد و از این ابزار سرمایه گذاری پربازده کسب درآمد کرد.

IPO ها می توانند بدون اغراق، سرمایه سرمایه گذاران را چندین برابر کنند. در سال های اخیر، جایگاه های زیادی وجود داشته که ده ها و گاهی صدها درصد سود را برای سرمایه گذاران در روز اول معامله به ارمغان آورده است.

شرکت در جالب ترین IPO های شرکت ها از سراسر جهان اکنون در کابین شخصی کارگزاری در دسترس است. برای معامله گران، این یک ابزار جدید است، بنابراین در این مقاله، می خواهیم در مورد چگونگی پیدا کردن امیدوار کننده ترین IPO ها با استفاده از تفاهم نامه سرمایه گذاری یک شرکت صحبت کنیم. 

به این 6 نکته توجه کنید

معمولاً تفاهم نامه سرمایه گذاری یک سند حجیم 100-150 صفحه است. اما مطالعه کامل آن ضروری نیست. کافی است به نکات کلیدی توجه کنید:

  • پویایی درآمد. مهمترین بخش تفاهم نامه سرمایه گذاری، شاخص های مالی است. این شرکت نتایج چند سال گذشته خود را افشا می کند. سرمایه گذاران می توانند پویایی را ارزیابی کنند. اگر درآمدها سال به سال رشد کند، می توان فرض کرد که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. مهم است که نه تنها به درآمد بلکه به سود نیز توجه کنید. باید متناسب یا حتی سریعتر از حجم فروش افزایش یابد. رشد سود به معنای افزایش قیمت سهام است.
  • بار اعتباری. شرکت هایی با ترازنامه ضعیف را انتخاب نکنید. اگر حجم تعهدات خیلی زیاد باشد، این خطرات اضافی برای آینده شرکت است. کل بدهی نباید از نصف دارایی شرکت تجاوز کند.
  • سرمایه گذاران. اطلاعاتی در مورد اینکه سرمایه گذاران در مراحل اولیه در شرکت پول سرمایه گذاری کرده اند، حتی قبل از اینکه شرکت سهامی عام شود، در دسترس است. چنین داده هایی را می توان در خدمات تخصصی برای سرمایه گذاران خطرپذیر Crunchbase، Pitchbook، و آنالوگ های آنها یافت. اما تجزیه و تحلیل ترکیب سرمایه گذاران بسیار مهم است. اگر بسیاری از صندوق‌های معروف با تعداد زیادی سرمایه‌گذاری موفق در مراحل اولیه شرکت کردند، می‌توان و باید به نظرات آنها گوش داد. این سیگنال خوبی برای انتخاب این شرکت است.
  • ترکیب پذیره نویسی. این نکته مهمی است که بسیاری از سرمایه گذاران از آن غافل هستند. پذیره نویسان سازمان هایی هستند که یک شرکت را برای IPO آماده می کنند. معمولاً اینها بانک های بزرگ هستند. این پذیره نویسان هستند که به همراه مدیریت شرکت، اهداف IPO و قیمتی که سهام در آن قرار می گیرد را تعیین می کنند.

اگر پذیره نویس قیمت را کمتر از انتظار بازار تعیین کند، در روز اول معاملات عمومی، قیمت سهم افزایش می یابد. و برعکس، در عرضه اولیه سهام با قیمت متورم، تقاضای زیادی وجود نخواهد داشت و قیمت‌ها در بازار به سرعت به ارزش منصفانه می‌رسند. سرمایه گذاران باید به 2 نکته توجه کنند٬ اولاً پذیره نویس باید شهرت خوب و سابقه غنی در انجام IPO داشته باشد و ثانیاً سهم سهام IPO که در دوره قفل افزایش یافته است باید کمتر از سهامی باشد که ارزش از دست رفته این یعنی کارشناسان پذیره نویسی سهام را بیشتر از آن که آنها را بیش از حد برآورد کنند، دست کم می گیرند.

  • اهداف IPO و طرح توسعه شرکت. IPO در درجه اول جذب سرمایه گذاری است. شرکت سهامی از سهام خود را می فروشد و از سرمایه گذاران سرمایه دریافت می کند. خیلی مهم است که این پول دقیقاً کجا خرج می شود. این نکته در تفاهم نامه سرمایه گذاری الزامی است.
  • اگر پول به شرکت اجازه می دهد محصولات جدید را عرضه کند، جایگاه های جدیدی را اشغال کند یا از راه های دیگر سودآوری را افزایش دهد، این نشانه خوبی است. واقعیت جذب سرمایه از طریق IPO می تواند مثبت باشد.

این شش عامل به شما در تجزیه و تحلیل تفاهم نامه های سرمایه گذاری شرکت هایی که IPO انجام می دهند کمک می کند. اگر یک شرکت بر اساس اکثر (یا بهتر است بگوییم، همه) این عوامل جذاب به نظر برسد، پس پتانسیل شرکت در این IPO را دارد. پس از چنین تجزیه و تحلیل ساده، شانس شما برای یافتن یک مکان امیدوارکننده به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

علاوه بر این، برای به دست آوردن این اطلاعات حتی نیازی به مطالعه تفاهم نامه نیست. می توانید به مقالات تحلیلی که به صورت رایگان در اینترنت در دسترس هستند تکیه کنید. شما می توانید شرکت ها را نه توسط خودتان، بلکه با گوش دادن به نظرات کارشناسان معتبر تجزیه و تحلیل کنید.

اکنون این ابزار سرمایه گذاری پربازده حتی برای معامله گران عادی با سرمایه اندک نیز در دسترس است. سعی کنید امیدبخش ترین IPO را انتخاب و در آن شرکت کنید. 

پخش ویدیو
پخش ویدیو