MIRAS

از ایده تا عرضه اولیه سهام

از ایده تا عرضه اولیه سهام:
چگونه شرکت ‌ها رشد میکنند و چگونه می‌توان با سرمایه کم روی آنها سرمایه‌ گذاری کرد؟

سرمایه ‌گذاری‌ های مخاطره آمیز یکی از ناشناخته‌ ترین ابزارهای سرمایه ‌گذاران خصوصی عادی برای قرار دادن سرمایه آن ها است. این اتفاق به این دلیل رخ داده است که دسترسی به سرمایه گذاری در استارت آپ ها و شرکت های خصوصی بزرگ قبلا فقط در اختیار سرمایه گذاران حرفه ای و صندوق هایی با سرمایه کلان بود.

اما اکنون شرایط تغییر کرده است. سرمایه گذاران خصوصی و معامله گران با سرمایه اندک می توانند در سهام شرکت ها حتی قبل از عرضه اولیه سرمایه گذاری کنند. 

این ابزار جدیدی برای سرمایه گذاران خصوصی است، بنابراین مهم است که در مورد چگونگی رشد استارت آپ ها در بازار خارج از بورس صحبت کنیم. و مهمتر از همه اینکه، چگونه می توانید از آن درآمد کسب کنید.

دورهای تامین مالی

کسب‌وکارها می‌توانند از طریق فرآیندی به نام دورهای تأمین مالی، از سرمایه‌گذاران تأمین مالی جذب کنند. شرکت ها توسعه می یابند و در هر مرحله، سرمایه گذاران خطرپذیر جدید اضافه می شوند که ارزش شرکت (سرمایه بازار) را افزایش می دهد. دورهای تأمین مالی زیر معمولاً متمایز می شوند:

همانطور که در بالا ذکر شد ، شما اکنون به بازار سرمایه گذاری سرمایه گذاری دسترسی دارید. علاوه بر این ، در یک ترمینال راحت و آشنا. این محصول جدید برای معامله گران است ، بنابراین در این مقاله ما می خواهیم لیستی از شرکت های پیش از عرضه اولیه سهام را که ارزش سرمایه گذاری در آن را دارند ، به اشتراک بگذاریم.

  • پیش بذر – سرمایه گذاری در مرحله ایده
  • بذر – سرمایه گذاری در مرحله راه اندازی
  • مرحله A – رشد و مقیاس بندی محصول آماده
  • مرحله B – رشد و گسترش یک شرکت موفق

مرحله C، D، E و غیره – مرحله های بعدی که با حروف متوالی مشخص می شوند.

بنابراین در هر یک از این مرحله ها، سرمایه گذاران جدیدی اضافه می شوند که قیمت کلی شرکت را افزایش می دهد. بیایید به یک مثال نگاه کنیم. سرویس تحویل غذای معروف Glovo در آخرین دور مالی خود 450 میلیون دلار جذب کرد. پیش از آن، ارزش این شرکت حدود 455 میلیون دلار بود. ارزش بازار تنها در یک دور سرمایه گذاری دو برابر شد. یعنی قیمت هر سهم نیز دو برابر شده است.

مثال واضح دیگر، خدمات اجاره املاک Airbnb است. سهام این شرکت از مرحله A به مرحله D بیش از 5000 درصد افزایش قیمت داشت. در مرحله A، ارزش سهام Airbnb 0.02 دلار بود. در مرحله C، سهام 40.71 دلار به ازای هر سهم معامله می شد و در مرحله D، قیمت به 105 دلار رسیده بود.

البته، سرمایه گذاری در مرحله های اولیه بسیار خطرناک است. بخش قابل توجهی از استارت‌آپ‌ها چنین نتایج خارق‌العاده‌ای را نشان نمی‌دهند و بسیاری از آنها در چند سال اول فعالیت تعطیل می‌شوند. بنابراین، برای تجارت در این بازارها، ارزش آن را دارد که شرکت‌های بزرگ از قبل تأسیس شده را در مراحل بعدی تأمین مالی در نظر بگیرید. اینها به اصطلاح شرکت های Pre-IPO هستند. پروژه های بزرگی که پیش از این قابلیت خود را ثابت کرده اند، چندین دور تامین مالی را با موفقیت انجام داده اند و در حال آماده شدن برای عمومی شدن هستند.

سرمایه گذاری در Pre-IPO بسیار قابل اعتمادتر و امن تر از سرمایه گذاری در استارتاپ ها در مراحل اولیه توسعه است. در عین حال، شاخص های عملکرد هنوز بسیار بالا هستند. اگر یک شرکت Pre-IPO دورهای بیشتری از تأمین مالی را جذب کند یا یک IPO انجام دهد، می توان ده ها و حتی صدها درصد سود را به دست آورد.

در میان شرکت‌های موجود برای سرمایه‌گذاری، نام‌های بزرگی مانند اسپیس ایکس، رولوت، کلاب‌هاوس، تراسیو، کلارنا و بسیاری از پروژه‌های بزرگ دیگر وجود دارد.

چگونه سرمایه گذاران کوچک می توانند در Pre-IPO سرمایه گذاری کنند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، سرمایه گذاری های مخاطره آمیز دیگر تنها ابزاری برای سرمایه گذاران بزرگ با سرمایه قابل توجه نیست. امروزه خرید سهام شرکت قبل از عرضه اولیه حتی از طریق متاتریدر5 امکان پذیر است.

برای انجام این کار، باید سهام مورد علاقه را در لیست دارایی انتخاب کنید و تب Pre-IPO را باز کنید. در مرحله بعد، باید منوی ثبت سفارش را باز کرده و اقدام به خرید کنید.

تنها چیزی که باقی می ماند این است که منتظر افزایش ارزش سهام باشیم. هنگامی که شرکت یک دور سرمایه گذاری موفق را انجام می دهد، موقعیت به طور خودکار با سود بسته می شود.

این یک سرمایه گذاری میان مدت با بازده بالا است. افزودن یک شرکت پیش از عرضه اولیه سهام به سبد سهام شما می تواند به تنوع ریسک ها و ایجاد سود از رشد قیمت سهام شرکت های خصوصی کمک کند. سعی کنید در سهام شرکت قبل از IPO سرمایه گذاری کنید.

پخش ویدیو
پخش ویدیو