MIRAS

5 پارامتر ارزیابی IPO هایی با بازدهی بالا

چگونه یک IPO  با بازدهی بالا پیدا کنیم؟ 5 پارامتر جهت  ارزیابی .

IPO یک ابزار سرمایه گذاری با بازده بسیار بالا میباشد. سهام شرکت‌هایی که در بورس عرضه می‌شوند می‌توانند ده‌ها یا حتی صدها درصد در روز اول معاملات رشد کنند. ممکن است در مورد نرخ سودآوری فوق العاده IPO شنیده باشید. در اینجا چند نمونه اخیر آورده شده است:

 • خدمات اجاره خانه Airbnb: رشد 112+ درصد در روز اول معاملات.
 • جایگزین گوشت  Beyond Meat: رشد 163+ درصد در روز اول.

سرمایه گذاری در IPO های مناسب، سرمایه شما را خیلی سریع دو یا سه برابر می کند. رشد یک روزه می تواند بیشتر از سال ها سرمایه گذاری در سهامی باشد که قبلاً در بازار سهام معامله شده اند.

آیا می دانستید که اکنون می توانید حتی در کابین شخصی خود در IPO ها سرمایه گذاری کنید؟ اکنون مشارکت در عرضه اولیه شرکت های جهانی از طریق کارگزاران آشنا در اختیار معامله گران قرار گرفته است. شما می توانید لیست شرکت هایی را که در حال حاضر برای IPO خود آماده می شوند در MT5 خود بررسی کنید.

برای معامله گران، این یک ابزار جدید است، بنابراین در این مقاله می خواهیم پنج نکته برای انتخاب IPO های امیدوارکننده را با شما در میان بگذاریم. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید شرکت‌های بعدی Beyond Meat، Airbnb، Inari Medical و سایر شرکت ‌هایی را که میتوانند سرمایه شما را در زمان عرضه سهام چندین برابر کنند، پیدا کنید.

پارامتر اول: محصول

 • قبل از هر چیز، مطالعه محصول یا خدماتی که شرکت از آن درآمد کسب می کند، مهم است.

آیا محصول منحصر به فرد است؟ چند محصول مشابه در بازار وجود دارد؟ اگر یک محصول یا خدمات نوآورانه باشد، شرکت ممکن است آینده بسیار امیدوار کننده ای داشته باشد. این یک چشم انداز خوب برای خرید سهام از یک شرکت است.

 • آیا محصول متقاضی دارد؟ شرکت چقدر موفق به فروش آن می شود؟ یک شرکت می تواند یک محصول منحصر به فرد تولید کند، اما اگر کسی حاضر نباشد برای آن هزینه بپردازد، معنایی ندارد. بهترین راه برای ارزیابی تقاضا، بررسی قیمت است. اگر در حال افزایش است، یعنی محصول یا خدمات دارای تقاضای مازاد است.
 • چشم انداز چیست؟ ارزش ارزیابی اینکه آیا محصول در آینده جایگاه قابل توجهی در زندگی مصرف کنندگان خواهد داشت یا خیر. سرمایه گذاری در شرکتی که فعالیت های آن قدیمی یا در تضاد با روندهای جدید است ایده بدی است.

تجزیه و تحلیل محصول بسیار مهم است. سودآوری آتی شرکت به آن و در نتیجه ارزیابی کسب و کار بستگی دارد.

پارامتر دوم: جایگاه

باید به شرکت‌هایی که درجایگاه ‌های امیدوارکننده و در حال توسعه هستند، مانند خودروهای برقی، هوش مصنوعی، پیشرفت‌های پزشکی، فناوری‌های جدید و غیره توجه ویژه‌ ای شود. شاید در حال حاضر بازار این شرکت‌ها کوچک باشد، اما انتظار رشد در این جایگاه را داریم. بنابراین، سود شرکت هایی که قبلاً در آن کار می کردند نیز به موازات آن رشد می کند.

برای مثال، این اثر موفقیت تسلا را توضیح می دهد. یک شرکت نسبتا کوچک که کمی بیش از 1 میلیون خودرو در سال تولید می کند چندین برابر گرانتر از تویوتا است که 10 میلیون خودرو در سال تولید می کند. واقعیت این است که همه منتظر بازار خودروهای الکتریکی هستند و همه می دانند که در آینده تسلا درآمد زیادی خواهد داشت. به همین دلیل است که سهام آن بسیار گران است.

پارامتر سوم: پویایی رشد

بررسی پویایی شاخص های کلیدی شرکت طی سال های گذشته ضروری است.

 • آیا درآمد شرکت سال به سال افزایش می یابد؟ با چه مقدار؟
 • آیا سود شرکت افزایش می یابد؟ با چه مقدار؟
 • سطح بدهی چقدر است؟ اگر سهم آن در حال کاهش باشد، سیگنال خوبی است.

یافتن این اطلاعات آسان است. قبل از عرضه اولیه، شرکت‌ها گزارش‌هایی را منتشر می‌کنند و کمپین‌های بازاریابی در مقیاس بزرگ را برای تبلیغ کسب‌وکار خود به سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند.

پارامتر چهارم: سرمایه گذاران دوره های قبلی

این جز اطلاعات عمومی است. فهرست سرمایه ‌گذارانی که قبلاً در این کسب‌ و کار سرمایه ‌گذاری کرده‌اند را میتوان در خدمات تخصصی مانند Crunchbase، Pitchbook یافت.

اگر وجوه معروفی در بین سرمایه گذاران وجود داشته باشد که اغلب در گذشته معاملات موفقی را منعقد کرده اند، منطقی است که به نظرات آنها توجه کنیم.

این سرمایه گذاران قبلاً توانایی خود را برای یافتن سهامی که رشد قوی نشان می دهند نشان داده اند. کپی کردن چنین معاملاتی در نمونه کارها هیچ اشکالی ندارد.

پارامتر پنجم: ارزش گذاری منصفانه

این یک پارامتر برای سرمایه گذاران پیشرفته است که سعی می کنند شرکت ها را به تنهایی ارزیابی کنند. شما می توانید محاسبه کنید که قیمت فعلی سهم چقدر سود مورد انتظار آینده را منعکس می کند.

شاخص های مختلفی برای این کار وجود دارد، مانند P/E و آنالوگ های آن. اما اگر متخصص تحلیل بنیادی نیستید، می توانید به دنبال نظرات تحلیلگران در مورد IPO آینده باشید.

مهم است که به یاد داشته باشید که می توانید یک شرکت امیدوار کننده با یک محصول عالی و تعداد زیادی سرمایه گذار شناخته شده را در مراحل قبلی انتخاب کنید. اما اگر شرکت از قبل بیش از حد ارزش گذاری شده باشد، این به شما کمک نمی کند که در IPO سودهای فوق العاده ای کسب کنید.

اینها اصولی هستند که باید هنگام انتخاب یک IPO رعایت کنید. به طور خلاصه، ما به دنبال این هستیم:

 • شرکت هایی با یک محصول محبوب که تقاضا دارد.
 • شرکت های در حال رشد.
 • شرکت هایی با پویایی رشد خوب در گذشته.
 • شرکت هایی با سرمایه گذاران مجرب و موفق.
 • شرکت هایی که کمتر از ارزش گذاری شده اند یا ارزش منصفانه دارند.

این قوانین به شما کمک می کند تا IPOهای واقعاً باکیفیت را انتخاب و از همه فرصت های این ابزار پربازده استفاده کنید.

خودتان در IPO ها سرمایه گذاری کنید. به یاد داشته باشید که می توانید لیست شرکت های موجود را مستقیماً در متاتریدر خود مشاهده کنید. سهامی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با این پارامترها مطابقت دارد و در اولین IPO خود شرکت کنید.

پخش ویدیو
پخش ویدیو