MIRAS

5 IPO برتر سال 2023

شرکت در IPO شرکت های بزرگ بین المللی اکنون در اختیار معامله گران خصوصی است. 

IPO (عرضه اولیه سهام) فرآیند فروش سهام شرکت به تعداد نا محدودی از افراد در بورس است. پس از IPO، شرکت سهامی عام می شود و سرمایه گذاران از سراسر جهان می توانند با سهام های موجود در بورس معامله کنند.

این برای شرکت ها شرایط فوق العاده ای است. آنها سرمایه گذاری را از طریق فروش سهام افزایش می دهند. اما برای سرمایه گذاران نیز مفید است، زیرا در همان روز اول معاملات ، قیمت سهام خریداری شده می تواند ده ها و حتی صدها درصد افزایش یابد. 

چند مثال:

شرکت جایگزین گوشت Beyond Meat سهام خود را در عرضه اولیه سهام به قیمت 25 دلار به ازای هر سهم فروخت. اما در همان روز اول معاملات، قیمت به 65.75 دلار (+163% سود) در روز رسید.
خدمات اجاره خانه Airbnb با قیمت 68 دلار در بورس عرضه شد، اما در روز عرضه، قیمت سهام به 144.70 دلار افزایش یافت. سرمایه گذاران در این روز 112.8 درصد سود کسب کردند.
سازنده واکسن (از جمله ویروس کرونا) CureVac   IPO خود را با قیمت 16 دلار برای هر سهم برگزار کرد. اولین جلسه معاملاتی  با قیمت 55.90 دلار به پایان رسید یعنی 249٪ بازده برای سرمایه گذاران در 1 روز.

 تولید کننده واکسن (از جمله ویروس کرونا) CureVAC IPO خود را با قیمت 16 دلار برای هر سهم نگه داشت. اولین جلسه معامله با 55.90 دلار به پایان رسید. بازگشت 249 درصدی سرمایه گذاران در 1 روز 

اینها فقط چند مورد در لیست IPOهای موفق هستند که می توانند برای مدت بسیار طولانی ادامه داشته باشند.

در این مقاله، چند IPO مورد انتظار را که میتوانند در اوایل سال 2023 انجام شوند، انتخاب کرده‌ ایم.

Byte Dance

برای بسیاری به نظر می رسید که بازار شبکه های اجتماعی از قبل بین غول ها تقسیم شده است. اما TikTok آن را در کمتر از یک سال تغییر داد. اکنون یکی از بزرگترین خدمات اجتماعی با بیش از 1 میلیارد کاربر در 150 کشور جهان است.

Byte Dance همیشه توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. در دورهای تامین مالی خصوصی، این شرکت توانست ۹.۴ میلیارد دلار جذب کند. سال گذشته ارزش این شرکت از 300 میلیارد دلار گذشت.

حتی اگر Byte Dance سهم بسیار کمی از سهام IPO را داشته باشد، این IPO همچنان در لیست بزرگترین سهام تاریخ قرار می گیرد.

با توجه به شهرت این شرکت، عرضه اولیه عمومی سهام توسط سرمایه گذاران خصوصی به دقت زیر نظر خواهد بود. بنابراین تقاضا برای سهام تا حد زیادی از عرضه فراتر می رود. در حالی که قیمت ها افزایش چند برابری را نشان می دهند.

شایعات در مورد عرضه اولیه سهام Byte Dance سالهاست که وجود دارد. رسانه ها حتی اطلاعاتی را منتشر کردند که نشان می دهد این شرکت پذیره نویسان مهمی را در نظر می گیرد. هنوز هیچ تایید یا تاریخ رسمی وجود ندارد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که Byte Dance در حال حاضر برای عرضه عمومی آماده است.

Vin fast

شرکت های خودروهای برقی در سال های اخیر عملکرد خوبی در بازار سهام داشته اند. تعداد آنها به زودی توسط Vin fast تکمیل خواهد شد. سازنده خودروهای برقی، اتوبوس های برقی و باتری های دیگر خودروها در کره جنوبی قبلاً برای عرضه اولیه عمومی خودرو در سازمان تنظیم کننده SEC ایالات متحده ثبت نام کرده است.

این قرارگیری باید در نیمه اول سال 2023 انجام شود. در نیمه دوم سال 2022 توسط مدیریت Vin fast برنامه ریزی و به طور رسمی اعلام شد، اما به دلیل شرایط نامناسب بازار به تعویق افتاد.

به گفته مدیر شرکت Lou Thi Tu Tuy، Vin fast انتظار دارد 60 میلیارد دلار ارزش گذاری دریافت کند.

در حال حاضر، این شرکت در حال حاضر بیش از 100000 خودرو در سال تولید می کند و قصد دارد تا سال 2024 تولید خود را 1.5 برابر افزایش دهد.

Impossible Foods 

امیدواریم هنوز موفقیت Beyond Meat را که در ابتدای مقاله در مورد آن صحبت کردیم را فراموش نکرده باشید. این قرارگیری در روز اول بیش از 160 درصد سود برای سرمایه گذاران به همراه داشت.

Impossible Foods یکی دیگر از تولید کنند گان معروف جایگزین های گوشت است. این شرکت چندین دور بزرگ تامین مالی را به طور همزمان و در میان سرمایه گذارانی مانند بیل گیتس، جی زی، سرنا ویلیامز و کتی پری برگزار کرد.

رویترز به نقل از منابعی در مدیریت ارشد این شرکت در آوریل 2021 به برنامه‌ های Impossible Foods برای ورود به حراج عمومی گفته بود. ورود اولیه برای 12 ماه ، از جمله با گزینه ورود به حراج از طریق SPAC برنامه ریزی شده بود.

این شرکت آینده درخشانی دارد زیرا بسیاری از کارشناسان پیش بینی میکنند که بازار پروتئین جایگزین تا 10 سال آینده به 100 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، Impossible Foods در حال حاضر سهم زیادی از این بازار را در اختیار دارد. بنابراین، شرکت در چنین IPO می تواند ایده بسیار خوبی باشد.

Reddit

Reddit یکی دیگر از خدمات اجتماعی شناخته شده ای است که در حال آماده سازی برای عرضه اولیه سهام خود است. این شرکت در پایان سال 2021 اسناد خود را به SEC ارسال کرد، اما تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است. نمایندگان Reddit گفتند که منتظر “شرایط مناسب بازار” هستند.

این شرکت به طور مرتب بسته اسناد را در SEC به روز می کند و ایده IPO را رها نکرده است. چندین منبع به طور همزمان تأیید می کنند که احتمالاً در نیمه دوم سال 2023 برگزار می شود.

ارزش این شرکت در حال حاضر بیش از 10 میلیارد دلار است، اما بسیاری از تحلیلگران موافق هستند که یک IPO می تواند ارزش آن را به بیش از 15 میلیارد دلار برساند. اگر شما هم فکر می کنید که Reddit موفقیت سایر شبکه های اجتماعی بزرگ در بازار سهام را تکرار می کند، می توانید در یک IPO شرکت کنید.

Stripe 

در واقع Stripe یکی از مورد انتظار ترین IPOهای سالهای اخیر است. در چند سال گذشته درباره ورود قریب الواقع Stripe به بورس صحبت شده است. Stripe در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است و IPO آن قطعاً در لیست بزرگترین شرکت ها خواهد بود.

این شرکت در طول سال های کووید رشد زیادی داشته است. درآمد سالانه این سرویس اکنون بیش از 12 میلیارد دلار است.

جان کولیسون، یکی از بنیانگذاران Stripe، برنامه‌ هایی برای عرضه اولیه سهام در سال گذشته را رد کرد. اما به گفته بسیاری از رسانه های معتبر، به ویژه The Information، به کارمندان Stripe از قبل هشدار داده شده است که این شرکت قبل از پایان سال 2023 عمومی خواهد شد.

بازار پرداخت آنلاین هر سال در حال رشد است. و اگر میخواهید مانند ایلان ماسک یکی از سرمایه گذاران Stripe شوید، میتوانید در IPO این شرکت، شرکت کنید.

اینها فقط 5 شرکت جالب هستند که قصد دارند در سال 2023 وارد IPO شوند. این لیست با نام های بزرگی مانند Discord، Klarna، Chime، Boston Dynamics، Starlink، Databricks و بسیاری دیگر ادامه دارد.

همانطور که در بالا گفتیم، اکنون معامله گران می توانند از طریق پایانه های معمول نیز در IPO شرکت کنند. در حال حاضر می توانید به پلتفرم معاملاتی بروید و لیست شرکت هایی را که می توانید در آینده نزدیک در IPO شرکت کنید را مشاهده کنید. شرکت هایی را انتخاب کنید که به آنها اعتقاد دارید و سعی کنید در اولین IPO خود سرمایه گذاری کنید.

5 شرکت در بازار Pre-IPO که باید وارد آنها شوید

سرمایه گذاری خطر پذیر اکنون برای معامله گران فردی در دسترس است. برای خرید سهام شرکت های خصوصی شناخته شده قبل از اینکه سهامی عام شود، دیگر نیازی به سرمایه هنگفت نیست. 

شرکت های به اصطلاح Pre-IPO نیز در دسترس هستند. اینها پروژه های بزرگی هستند که قبلاً چندین دور تأمین مالی را با موفقیت به پایان رسانده اند و در حال آماده شدن برای عمومی شدن هستند.

در هر یک از این مراحل، سهام شرکت ده ها و صدها درصد رشد می کند. یکی دو مثال:

  • Snowflake: شرکت فناوری اطلاعات که خود وارن بافت در آن سرمایه گذاری کرد، صدها درصد سود را به ارمغان آورد. در مرحله قبل از عرضه اولیه سهام، سهام Snowflake را می توان با قیمت 15 تا 30 دلار خریداری کرد. بلافاصله قبل از عرضه اولیه سهام، تحلیلگران 1 سهم را 70 تا 80 دلار تخمین زدند. این سهام در قیمت 120 دلار قرار گرفت و در روز اول معاملات به 253.93 دلار رسید. سرمایه سرمایه گذارانی که در مرحله قبل از عرضه اولیه پول سرمایه گذاری کرده اند 10 تا 15 برابر افزایش یافته است.
  • مثال جالب دیگر، صرافی معروف ارزهای دیجیتال Coinbase است. قبل از اینکه شرکت سهامی عام شود، سهام کوین بیس را میشد به قیمت 40 تا 50 دلار خریداری کرد. اما در اولین روز معاملات در نزدک، قیمت سهم به 328.28 دلار افزایش یافت.

علاوه بر این، افزایش های چند گانه قیمت فقط در روز عرضه اولیه نمی شود. با هر دور موفقیت آمیز تامین مالی، سرمایه گذاران جدید وارد کسب و کار می شوند. سرمایه شرکت افزایش می یابد و همه کسانی که از قبل سرمایه گذاری کرده اند از آن درآمد کسب می کنند.

همانطور که در بالا ذکر شد، اکنون به بازار سرمایه گذاری خطرپذیر و علاوه بر این، به یک ترمینال راحت و آشنا دسترسی دارید. این یک محصول جدید برای معامله‌گران است، بنابراین در این مقاله می‌خواهیم فهرستی از شرکت‌های قبل از عرضه اولیه سهام را به اشتراک بگذاریم که ارزش سرمایه‌گذاری در آنها وجود دارد.

SpaceX.1

اولین شرکت خصوصی که فضاپیمای خود را به مدار فضا فرستاد. SpaceX و پروژه هایش آنقدر معروف هستند که کمتر کسی نیازی به توصیف فعالیت های آنها دارد.

اما SpaceX نیز یک پروژه سرمایه گذاری بسیار جالب است. طی 7 سال گذشته، سرمایه شرکت بیش از 14 برابر افزایش یافته است. ما قبلاً مثال Snowflake را در بالا آورده ایم. بنابراین، سهام SpaceX حتی بدون عرضه اولیه سهام نیز همان رشد را نشان داد. این شرکت هنوز خصوصی است و به طور پیوسته به افزایش سرمایه از طریق دورهای موفقیت آمیز تأمین مالی و کمک های بلاعوض ادامه می دهد.

بنابراین  SpaceX ، حتی بدون IPO، همچنان به افزایش سرمایه و سود برای سرمایه گذاران ادامه می دهد.

Revolut

سرویس مالی معروف بریتانیا چندین سال متوالی رشد ثابتی را در شاخص های کلیدی نشان می دهد. اگر در مورد ارزش گذاری شرکت صحبت کنیم، این شرکت در هر سال گذشته 3تا6 برابر رشد کرده است.

این نه تنها در مورد ارزش گذاری بازار، بلکه در مورد سایر شاخص های کلیدی نیز صدق می کند: تعداد مشتریان، حجم معاملات پردازش شده، درآمد و غیره. در اینجا داده های درآمد سالانه وجود دارد و می توانید رشد سالانه پایدار را نیز مشاهده کنید.

نیکلای استورونسکی، بنیانگذار Revolut، بارها گفته است که این شرکت در حال برنامه ریزی برای عرضه اولیه سهام در طول زمان است. اما حتی بدون این، Revolut هیچ مشکلی با بودجه ندارد. چندین دور موفقیت آمیز تامین مالی در سال های اخیر برگزار شده است.

Stripe

سرویس پرداخت Stripe با نزدیک شدن به عرضه اولیه عمومی شرکت با ارزش گذاری نزدیک به 100 میلیارد دلار می تواند به بزرگترین IPO در تاریخ تبدیل شود.

2020-2021 سال بسیار موفقی برای این شرکت بوده است. به دلیل رایج شدن پرداخت های آنلاین در طول سال های کووید، درآمد و سود خود را چند برابر کرد. سپس 2 دور متوالی بزرگ تامین مالی (هر کدام 600 میلیون دلار) برگزار کرد.

بنیانگذاران Stripe چندین بار به طور علنی اعلام کرده اند که این شرکت در حال آماده شدن برای IPO است. احتمالاً در اوایل سال 2023 اتفاق می افتد (تاریخ دقیق هنوز مشخص نیست). بنابراین، اکنون زمان بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در این شرکت است.

Epic Games 

استودیو بازی سازی Epic Games که بازی معروف Fortnite را توسعه داده است، تقاضای زیادی در بین سرمایه گذاران دارد. این شرکت تاکنون 6.4 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. در طول 3 سال گذشته، Epic Games 3 راند بزرگ را همزمان با قیمت 1 میلیارد دلار، 1.5 میلیارد دلار و 2 میلیارد دلار برگزار کرده است.

هیچ خبر یا تاریخ تقریبی مشخصی برای IPO وجود ندارد. مدیریت Epic Games هنوز در مورد ورود قریب الوقوع به بورس اشاره ای نکرده است، اما حتی بدون این نیز سرمایه گذاران می توانند از سهام این شرکت درآمد کسب کنند. ارقام درآمد سال به سال در حال افزایش است. علاوه بر این، این شرکت حتی بدون IPO سرمایه گذاران جدید را جذب می کند.

Klarna

Klarna یکی دیگر از خدمات بزرگ فین تک که در حال حاضر به عرضه اولیه آن بسیار نزدیک است. یک شرکت سوئدی است که به کسب و کارها در راه اندازی پذیرش پرداخت آنلاین کمک می کند.

این یک سرویس جهانی با بیش از 140 میلیون کاربر است که به بیش از 250000 فروشگاه آنلاین خدمات ارائه می دهد. این شرکت رشد پایداری را نشان می دهد. درآمد سالانه حدود 1.5 تا 2 برابر افزایش می یابد.

Klarna به طور منظم دوره های سرمایه گذاری موفقی را برگزار می کند. آخرین دوره 800 میلیون دلار ارزش گزاری شده است. بنابراین، Klarna اکنون گزینه بسیار جالبی برای سرمایه گذاری های خطر پذیر به نظر می رسد.

در واقع شرکت های امیدوار کننده زیادی در بازار فرا بورس وجود دارند که نتایج مشابهی را نشان می دهند. هر سال، آنها چندین بار عملکرد تجاری را بهبود می بخشند، میلیاردها دلار سرمایه گذاری را جذب می کنند و در حال حاضر به عرضه اولیه سهام خود نزدیک می شوند.

و اگر سرمایه‌گذاری‌های خطر پذیر قبلی در شرکتهایی با رشد سریع فقط برای سرمایه گذاران بزرگ با سرمایه بزرگ در دسترس بود، اکنون همه این شرکتها در ترمینال شما هستند. شما می توانید به راحتی در این بازار فوق العاده سودآور شرکت کنید.

شرکت هایی را انتخاب کنید که معتقدید رشد خواهند کرد و شانس خود را در سرمایه گذاری خطر پذیر امتحان کنید.

پخش ویدیو
پخش ویدیو