MIRAS

IPO چیست؟

IPO چیست؟ هر آنچه باید در مورد سرمایه گذاری در شرکت های IPO بدانیم

اصطلاح IPO برای بسیاری از افراد، حتی کسانی که در بازارهای مالی شرکت ندارند، به دلیل ارقام فوق العاده سودآوری که دارد، شناخته شده است. رسانه ها، جوامع آنلاین و کاربران رسانه های اجتماعی دوست دارند در مورد اعداد سود دو رقمی و حتی سه رقمی بحث کنند.

این نمونه ها را در نظر بگیرید:

  •   Airbnb : پلت فرم اجاره املاک کوتاه مدت  +142.63%در روز اول.
  • Beyond Meat: بزرگترین تولیدکننده جایگزین گوشت +163% در روز اول معاملات.
  • :Snowflake توسعه دهنده راه حل های ابری  %165.83+ در روز اول. اتفاقا خود وارن بافت در این شرکت سرمایه گذاری کرد.

و اینها تنها چند شرکت موفق هستند. در واقعیت، نمونه های چشمگیر بسیاری از IPO های موفق وجود دارد. آمارها نشان می‌دهد سرمایه‌گذارانی که از سال 1980 تا 2019 بدون استثنا در همه عرضه‌های اولیه سهام شرکت کرده‌اند (و سهام خریداری‌شده را به مدت 3 سال نفروخته‌اند) میانگین سود انباشته سالانه بیش از 40 درصد داشته‌اند.

پیش از این، سرمایه ‌گذاریهای مخاطره آمیز، از جمله مشارکت در عرضه‌های اولیه سهام، تنها در اختیار دایره‌ای محدود از سرمایه‌گذاران واجد شرایط و شرکت‌کنندگان حرفه‌ای بازار بود. در این مقاله توضیح می دهیم که چگونه می توانید در IPO شرکت های خوش آتیه شرکت کنید و سودآوری بالا را هدف قرار دهید.

قبل از اینکه در اولین مشارکت خود در یک IPO درآمد کسب کنید، بیایید نگاهی دقیق تر به IPO داشته باشیم و اینکه چرا شرکت ها آن را انجام می دهند.

IPO (عرضه اولیه سهام) انتشار اولیه سهام یک شرکت در بورس اوراق بهادار است. کسب ‌و کاری که میخواهد بخشی از سهام خود در بورس معامله شود، فرآیند عرضه اولیه سهام را طی می‌کند. این امر باعث می شود سهام این شرکت در اختیار طیف وسیعی از سرمایه گذاران قرار گیرد.

این روش برای همه افراد درگیر سودمند است:

● شرکت ها سرمایه قابل توجهی را از طریق IPO جذب می کنند که می توانند برای توسعه خود از آن استفاده کنند. موفق ترین IPO ها ده ها میلیارد دلار برای شرکت ها به ارمغان آورده اند. به عنوان مثال، در سال 2008، ویزا 19.1 میلیارد دلار از طریق IPO و در سال 2010، جنرال موتورز 20.1 میلیارد دلار جذب کرد. با این حال، ویزا و جنرال موتورز بزرگترین عرضه های عمومی در تاریخ نیستند.

● سرمایه گذاران ابزار جدیدی به دست می آورند، شرکت جدیدی که سهام آن قابل معامله است. علاوه بر این، شرکت در یک IPO ابزار بسیار سودآوری است که بازدهی چند برابر بیشتر از نرخ بازار را تنها در یک روز ایجاد می کند. برای مثال، سرمایه‌گذارانی که در عرضه اولیه سهام علی‌بابا شرکت کرده‌اند، در روز اول معاملات 40 درصد سود کسب کردند. سهام از 66 دلار به 98 دلار در یک روز افزایش یافت.

برای کمک به درک بهتر نحوه عملکرد عرضه های عمومی و نحوه استفاده از آنها برای کسب سود، اجازه دهید به مراحل عمومی شدن از طریق IPO نگاهی داشته باشیم.

● مقدماتی٬ شرکت تصمیم می گیرد سهامی عام شود و یک استراتژی برای اینکه چه تعداد سهام و با چه قیمتی می خواهد بفروشد، تدوین می کند.

● مقدماتی٬ در این مرحله شرکت یک سازمان پذیره نویسی را استخدام می کند. به طور معمول، اینها بانک های بزرگی هستند که تمام کارهای روتین و بوروکراسی  یا دیوان سالاری  مرتبط با انجام IPO را مدیریت می کنند. این هم زمانی است که یک کمپین تبلیغاتی از جمله ملاقات با سرمایه گذاران مهم انجام می شود. کتاب سازی و قرار دادن. پذیره نویسان سفارشات را برای عرضه آتی جمع آوری می کنند و قیمت افتتاحیه برنامه ریزی شده را محاسبه می کنند. اگر تقاضا برای سهام از عرضه بیشتر شود، ممکن است قیمت یا حجم عرضه افزایش یابد.

● فهرست کردن٬ در روزی که شرکت سهامی عام می شود، قیمت سهام به طور قابل توجهی تغییر می کند. همچنین اگر یک سرمایه گذار برای شرکت در عرضه اولیه سهام درخواست داده باشد، تضمینی برای دریافت سهام نیست. اگر تقاضا خیلی زیاد باشد، سفارشات فقط تا حدی پر می شوند.

یک دوره قفل (معمولاً حدود سه ماه) در مورد سهامی اعمال می شود که توسط سفارش داده شده اند و در طی آن سرمایه گذاران نمی توانند سهام را بفروشند. این کار برای تثبیت معاملات در چند روز و هفته اول انجام می شود.

این مسیری است که یک شرکت طی می کند تا «عمومی» شود.

اگر IPO ها می توانند تا این حد سودآور باشند، چرا همه در آنها شرکت نمی کنند؟

● اول از همه، همه کارگزاران دسترسی برای شرکت در IPO ها را فراهم نمی کنند، به خصوص وقتی صحبت از عرضه های خارجی در مبادلات خارجی باشد. علاوه بر این، کارگزاران سهام ممکن است مشارکت را به دلایل قانونی دیگر محدود کنند، مانند الزام شهروندان اتحادیه اروپا به داشتن وضعیت سرمایه گذار واجد شرایط.

● در مرحله دوم، جنبه های خاصی از سرمایه گذاری در IPO وجود دارد، مانند دوره های تخصیص و قفل شدن. در سال‌های 2020 و 2021، تقاضا برای IPOها به حدی بود که تقاضا برای مشارکت از عرضه سهام بیشتر بود. در نتیجه، درخواست ها فقط تا حدی قبول شدند. با این حال، اینها هزینه های سرمایه گذاری در محصولات پربازده محبوب است. علاوه بر این، دوره قفل شدن هم  وجود دارد. این دوره زمانی (معمولاً سه ماه از زمان عرضه) است که در طی آن سهام دریافت شده از طریق IPO قابل فروش نیست.

اما فناوری‌های مدرن، IPOها را برای طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران در دسترس قرار می‌دهند.

محصولات IPO اکنون در پلتفرم های معاملاتی محبوب در دسترس هستند، جایی که می توانید سهام را قبل از عمومی شدن خریداری کنید و از مزایای مشارکت در IPO استفاده کنید.

● دسترسی به تعداد زیادی از IPOهای اصلی بدون محدودیت. کارگزاران نوآور هر ماه این فرصت را برای مشتریان خود فراهم می کنند که در IPO های جالب شرکت کنند. به لطف فناوری‌های مدرن، مشارکت در عرضه های اولیه نه تنها برای شرکت‌کنندگان واجد شرایط بازار، بلکه برای معامله‌گران عادی نیز در دسترس است.

● شرایط مشابه برای حرفه ای ها. مکانیزم سرمایه گذاری مشابه راه حل های حرفه ای است. سرمایه گذاران بزرگ هیچ مزیتی نسبت به معامله گران تازه کار نخواهند داشت.

● قابلیت دسترسی برای سرمایه گذاری در عرضه اولیه یک شرکت منتخب، لازم نیست صدها هزار دلار داشته باشید. شما می توانید با مبلغ ناچیزی شرکت کنید.

برای شرکت در IPO ها، فقط باید این ابزارها را در ترمینال ما انتخاب کنید و با سایر دارایی ها معامله کنید.

شرکت در IPO ها دیگر امتیازی برای سرمایه گذاران بزرگ نیست. اکنون، معامله گران با سرمایه اندک می توانند در مکان های پربازده شرکت کنند. علاوه بر این، آنها می توانند این کار را از طریق پایانه های آشنا و راحت انجام دهند. سعی کنید در اولین IPO خود سرمایه گذاری کنید!

پخش ویدیو
پخش ویدیو