MIRAS

   Pre-IPO چیست؟

صطلاح IPO برای بسیاری از سرمایه گذاران و فراتر از سرمایه گذاران آشناست. عرضه‌ اولیه سهام شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار در چند سال اخیر بسیار محبوب شد، زمانی که تقریباً هر عرضه سهام ده‌ها و گاهی صدها درصد سود را در روز اول معاملات به همراه داشت.

این داستان های موفقیت آمیز به طور گسترده در رسانه ها پوشش داده شد و یک تب واقعی IPO در بین سرمایه گذاران آغاز شد. تقاضا برای شرکت در IPO ها آنقدر زیاد بود که همه درخواست ها قبول نشدند. و آن دسته از سرمایه گذارانی که موفق به دریافت تخصیص شدند، فقط سهمی از درخواست ارسال شده را دریافت کردند.

با IPO همه چیز مشخص است. این یک ابزار سرمایه گذاری نسبتاً شناخته شده است. اما در مورد Pre-IPO چطور؟ مردم کمتر در مورد آن می دانند. اما این راهی برای سرمایه گذاری با بازده عالی و حتی بالاتر از IPO است.

بیایید با مثال نشان دهیم:

سهام شرکت فناوری اطلاعات Snowflake که می‌توانست در پیش از عرضه اولیه سهام بین 15 تا 20 دلار خریداری شود، در اولین روز معاملات در بورس به 250 دلار افزایش یافت. به هر حال، یکی از سرمایه گذاران Snowflake برکشایر هاتاوی (متعلق به بنیاد وارن بافت) است.

4 ماه بعد، این سهام به 429 دلار افزایش یافت.

فقط همین یک مورد نیست. به عنوان مثال، سهام Door Dash که میتوان آنها را در Pre-IPO با حدود 50 دلار خریداری کرد، قیمت هر سهمش در IPO  182دلار است.

در ماه بعد، قیمت هر سهم به 256 دلار رسید.

همانطور که می دانید،عرضه اولیه یک سرمایه گذاری در شرکت های خصوصی قبل از عمومی شدن آنها است. برخلاف شرکت در IPO، زمانی که سرمایه گذاران سهام را در روز عرضه در بورس دریافت می کنند، در یک Pre-IPO شما می توانید بخشی از شرکت را حتی قبل از ورود به بورس خریداری کنید.

اینها سرمایه گذاری های واقعی هستند. خرید مستقیم اوراق بهادار شرکت قبل از عرضه آن در بورس اوراق بهادار.

اکثر مردم سرمایه گذاری های خطرپذیر را با تامین مالی سرمایه های کلان در استارت آپ ها توسط صندوق ها یا سرمایه گذاران خصوصی در مراحل اولیه مرتبط می دانند.

بسیاری از معامله گران ممکن است فکر کنند که ما در مورد ” گاراژ استارت آپ ها” یا شرکت هایی در مراحل اولیه توسعه صحبت می کنیم.

در واقع، وقتی در مورد Pre-IPO صحبت می کنیم:

● اولاً منظور ما شرکت‌هایی است که از قبل تأسیس شده‌اند و چندین دوره تأمین مالی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و در حال نزدیک شدن به ورود خود به بورس هستند.

آژانس‌های تحلیلی، که امیدوارکننده‌ترین شرکت‌های خصوصی را برای ارائه به سرمایه‌گذاران انتخاب می‌کنند، استارت‌آپ‌ها را از طریق یک سری معیارهای سخت‌گیرانه برای پایداری و جذابیت سرمایه‌گذاری غربال می‌کنند.

بیایید قبول کنیم که این سرمایه گذاری بسیار مطمئن تر از استارت آپ ها در سطح ایده است.

● ثانیاً، فناوری‌ های مالی مدرن، سرمایه ‌گذاری‌ های مخاطره آمیز در شرکت‌ های خصوصی را در دسترس همه کاربران پلتفرم‌های تجاری محبوب قرار داده‌ اند. بعداً به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید در بهترین شرکت های خصوصی قبل از اینکه سهامی عام شوند، سرمایه گذاری کنید.

در حال حاضر، برخی از جالب ترین شرکت های پیش از عرضه اولیه سهام عبارتند از: SpaceX، Revolut، Clubhouse و بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر.

مزایای سرمایه گذاری در Pre-IPO چیست؟

● اول از همه: رقابت کم. IPO ابزاری است که تقریباً برای همه سرمایه گذاران شناخته شده است. محبوبیت IPO به حدی است که سرمایه گذاران ممکن است تخصیص کامل درخواست خود را دریافت نکنند و تنها کسری از سهام را بدست آورند. فقط به این دلیل که تقاضا از عرضه بیشتر است.

اما Pre-IPO چنین مانعی ندارد٬ شما می توانید هر تعداد سهام را در یک شرکت خصوصی خریداری کنید. بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌دانند چگونه در فرابورس سرمایه‌گذاری کنند. حتی پیش از این نیز این ابزار فقط در اختیار سرمایه گذارانی بود که سرمایه کلان داشتند.

● مزیت دیگر، بازده بسیار بالا. در ابتدای مقاله، ما چندین نمونه را نشان دادیم. شاید در مورد بازده بالای مشارکت در IPO ها شنیده باشید یعنی ده ها و حتی صدها درصد سود در روز اول معامله. حال تصور کنید که این سهام می‌توانست در پیش از عرضه اولیه سهام حتی ارزان‌تر نیز خریداری شود.

روش IPO خود جذب سرمایه گذاری از طریق فروش سهام است. در حالی که شما قبل از آن اوراق خریدید. قبل از اینکه سرمایه شرکت در روز پذیرش افزایش یابد.

● آنچه مهم است ، هیچ دوره قفلی مانند سهام خریداری شده در طول IPO وجود ندارد. اوراق بهادار خریداری شده بر اساس درخواست IPO را نمی توان در مدت معینی (معمولاً 3 ماه) فروخت. این اقدامی است که از شرکت ها در برابر سقوط و سفته بازی در ماه های اول معاملات محافظت می کند. شرکت های Pre-IPO چنین محدودیت هایی ندارند. شما می توانید به راحتی اوراق را بفروشید.

پس چرا تعداد کمی از مردم از این ابزار استفاده می کنند، اگرچه این ابزار بسیار سودآور است

● اول، همانطور که قبلا ذکر شد، تا همین اواخر بازار شرکت های خصوصی بدون سرمایه کلان برای سرمایه گذاران غیرقابل دسترس بود. سرمایه گذاران و تاجران خصوصی عادی نمی توانستند در معاملات سهام یک شرکت خصوصی شرکت کنند. سرمایه گذاری های خطرپذیر فقط برای سرمایه های کلان و متخصصان بود.

● ثانیا، (تا کنون) هیچ زمینه اطلاعاتی گسترده ای در مورد سرمایه گذاری های موجود بابت  Pre-IPO  وجود ندارد. برای مثال، در رابطه با IPO ها یا در رابطه با شرکت های دولتی، تعداد زیادی از سرمایه گذاران خصوصی فقط در مورد ابزارهای استاندارد مبادله اطلاعات دارند.

فن‌آوری‌های مدرن، Pre-IPO را در دسترس طیف وسیعی از سرمایه گذاران قرار میدهند.

سرمایه گذاری های واقعی اکنون از طریق کارگزاران محبوب در دسترس سرمایه گذاران و معامله گران است. اکنون می توانید در مرحله Pre-IPO نیز در معاملات سهام شرکت کنید.

● برای سرمایه گذاری نیازی به سرمایه کلان ندارید. شما می توانید سهام شرکت های قبل از عرضه اولیه سهام را با لات های مناسب و حتی مقادیر کم خریداری کنید.

● دسترسی به تعداد زیادی از شرکت های Pre-IPO. تعدادی از مشاغل جالب و منتخب وجود دارد که ممکن است به زودی به IPO بروند. شما می توانید کسانی را انتخاب کنید که به موفقیت آنها بیشتر اعتقاد دارید.

علاوه بر SpaceX، Revolut و Clubhouse که قبلا ذکر شد، می توانید در Bitpay، Kraken، Clarna، Thrasio هم اکنون سرمایه گذاری کنید. اینها شرکت های معروف جهانی هستند که به تازگی برای عرضه اولیه سهام خود آماده می شوند. اما اکنون می توانید برخی از سهام را خریداری کنید.

چگونه از شرکت های Pre-IPO کسب درآمد کنیم؟

در واقع، حتی لازم نیست منتظر یک IPO باشید تا سرمایه سرمایه گذاری شده در سهام یک شرکت خصوصی را چند برابر کند.

قبل از IPO، کسب و کار همچنین از طریق دورهای به اصطلاح سرمایه گذاری، پول بیشتری جمع آوری می کند. این شرکت گام به گام در حال توسعه است. در هر دور، سرمایه گذاران خطرپذیر جدید اضافه می شوند، به این معنی که قیمت شرکت (سرمایه) افزایش می یابد. دورهای زیر معمولاً متمایز می شوند:

● پیش بذر: سرمایه گذاری در مرحله ایده

● بذر: سرمایه گذاری در مرحله راه اندازی

● مرحله A: رشد و مقیاس بندی یک محصول از قبل تمام شده

● مرحله B: رشد و گسترش یک شرکت موفق

● دورمرحله C، D، E، و غیره. حروف بعدی فقط ادامه مراحل را نشان می دهد.

بنابراین، در هر یک از این مراحل، سرمایه گذاران جدیدی اضافه می شوند که قیمت کل شرکت را افزایش می دهد.

نشان دادن آن با یک مثال ساده تر است. Glovo، یک سرویس معروف تحویل غذا، در آخرین مرحله (F) سرمایه گذاری خود، 450 میلیون دلار جمع آوری کرد. پیش از آن ارزش این شرکت حدود 455 میلیون دلار بود. سرمایه فقط در 1 مرحله سرمایه گذاری دو برابر شد. این یعنی قیمت هر سهم نیز دو برابر شده است.

شرکتهای بزرگتر و معروفتر، مانند SpaceX ، چندین بار در سال چنین مراحلی را به ارزش صدها میلیون دلار برگزار میکنند.

دوره مالی SpaceX در سال 2021-2022

وقتی در یک شرکت خصوصی سرمایه گذاری می کنید، تا حدی مالک آن هستید. هر ورودی سرمایه اضافی به دلیل تجدید ارزیابی ارزش شرکت و در نتیجه سهم شما، سودی را به همراه دارد، از جمله برای شما.

سرمایه گذاری های خطرپذیر دیگر ابزاری نیست که فقط در اختیار سرمایه گذاران و صندوق های بزرگ باشد. اکنون می‌توانید با سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار قبل از اینکه عمومی شود، بازده بالایی داشته باشید.

فن آوری های مدرن، معامله گران خصوصی را یک قدم به سرمایه گذاری حرفه ای نزدیک تر می کند. سعی کنید در سهام شرکت های Pre-IPO سرمایه گذاری کنید! بخشی از دنیای سرمایه گذاری های مخاطره آمیز، پیشرفته ترین حوزه بازارهای مالی شوید.

در دسترس بودن ابزارهای IPO و Pre-IPO در پلتفرم کارگزار خود را بررسی کنید.

پخش ویدیو
پخش ویدیو